Kachlová kamna

Jen sálavé teplo zaručuje opravdu zdravé klima

 

 


Kachlová kamna
Vás budou těšit
celý Váš život

 

Jako pravá plně keramická
kachlová kamna doporučujeme:

 

logo BIOFIRE
www.biofire.cz

 

Žáruvzdorné materiály

Šamot

Pro stavbu pravých kachlových kamen se dnes využívají vysoce kvalitní materiály. Základem je žáruvzdorný keramický materiál zvaný šamot.

Jedná se o zcela přírodní materiál, který vyniká vysokou hustotou a pevností. Šamot vzniká jako směs vypáleného a znovu pomletého jílu. K výrobě šamotu se používají speciální speciální žáruvzdorné jíly, které se vypalují na vysokou teplotu. Tato teplota často bývá až 1360 °C.

Možná Vás tak vysoká teplota překvapila, ale je to potřebné. Teplota v ohništi Vašich kachlových kamen při optimálním hoření může totiž dosahovat opravdu až 800 – 1000 °C.

Šamotový kámen
(kreslená verze)

Všechny šamotové materiály nejsou stejné

Využití různých druhů šamotu

Opravdu kvalitního provedení kachlových kamen se dosahuje při použití 2 typů šamotu.

Jeden na vnitřek, tedy ohniště a místa kudy prochází horký vzduch (tj. tahy), a druhý na vnější plášť kamen nebo krbů (ano, i krby je možné stavět z keramického materiálu – více informací najdete v části Krby ze šamotu). Když se nad tím zamýslíte, tak je to v podstatě logické. Uvnitř kamen jsou požadavky na materiál výrazně odlišné od požadavků z vnější strany, takže použítí rozdílných materiálů se samo nabízí.

Díky použití dvou typů šamotu je možné plně využít předností šamotu, který je použitý na vnitřek. Na tzv. jádro kamen. Odborně se takovýto šamot nazývá „šamotové kameny“.

 

V čem je šamot výjmečný?

Hlavními důvody je:

  • větší povrch,
  • vyšší objemová hmotnost neboli hustota,
  • vyšší bod tavení,
  • materiálová stálost.

Zvětšený vnitřní povrch znamená lepší akumulaci a rychlejší přenos tepla. Šamotové kameny svými parametry odpovídají kvalitě, která se jinak používá pouze pro slévárny a vysoké pece.

I po 10 letech používání vypadá šamot jako nový

Použitím vysoce hodnotného keramického materiálu (např. šamot BIOFIRE) je možné spojit tradiční přednosti pravých kachlových kamen se znalostmi moderní techniky. Výsledkem je pak ideální kumulace tepla.

A přitom po 10 letech trvalého používání je šamot stále jako nový a to dokonce tak, že ho opravdu vůbec nerozeznáte od nového. Tajemství spočívá v možnosti nejvyššího tepelného zatížení, které je umožněno použitím maloformátových dílků. Na spojování těchto šamotových dílků se používají žáruvzdorné tmely, vyvinuté speciálně pro tento účel. Jsou velice pevné již po zaschnutí, jejich pevnost se výpalem při topení v kamnech ještě zvyšuje.

 

A jaký je výsledek ?

Kachlová kamna vyrobená z opravdu kvalitních keramických materiálů využívající různých typů šamotu pro vnitřní a vnější prostředí jsou podstatně rychleji teplá a urží teplo mnohem déle. Takže ve výsledku jejich provoz je i při lepších parametrech levnější.

 

graficky prvekgraficky prvekInternetové služby Ing. Radek Souček